Ablakszigetelés
Nyílászáróink, ajtónk ablakaink szigetelése sokkal többet jelent mint a nyílászárók réseinek tömítése, sokszor nehezebb asztalosmunkák elvégzésére is szükség van, hogy a behelyezett tömítőanyagok ne csak szigeteljenek, de nyílászáróink működjenek is. Minden esetben ha régi nyílászáróinak szigetelése, felújítása melett dönt kérjen ingyenes helyszíni felmérést és árajánlatot!
Nyílászáróink hőszigetelő képessége sokkal kisebb mint a falaké, s ha emellé még a nyílászárók rossz állapota is hozzájárul, akkor az ablakok résein a levegővel a fűtési energia 1/3-a is eltávozhat. Leggazdaságosabb megoldásnak tűnik a régi nyílászáróink szigetelése.
Házilagos kivitelezés során olyan problémákkal találkozhatunk, amit a rendelkezésre álló technikai hátérrel megoldani nem tudunk. Nem zárnak a zárak, az alkalmazott szigetelőanyagok vagy kevésnek bizonyulnak, vagy feszítik az ablakszárnyakat.
Ezen segít a hétköznapban svéd technológiaként emlegetett eljárás.
Ennek lényege, hogy a tok és az ablakszárny közé elasztikus szilikoncsövet építünk be. Rögzítése bemarásos technológiával illetve ragasztással történhet.
Bemarásnál az élsarkokba 3 mm széles, 6-7 mm mély hornyot marunk, majd ebbe a horonyba préseljük a szigetelőanyag horgas lábát. Ragasztásnál speciális anyaggal rögzítjük a csöveket az ablakszárnyakon, ill. a tokon.
A szigetelőanyag méretét az ablak és a tok közötti hézag határozza meg.
Mivel ezek a szigetelőanyagok nagyon elasztikusak 1 -12mm közötti hézagokat könnyen megszüntethetjük. Ennél nagyobb deformálódásnál már az ablakszerkezetek javítására is szükség lehet. Az eljárás hamar megtérül , és a lakótér komfortfokozata is jelentősen javul. 3-5 ’C-al nő a hőmérséklet azonos fűtés mellett , 10-12 dB zajszint csökkenést eredményezhet, és teljesen pormentesen záródóvá teszik ablakainkat.
Általános tapaszlalat, hogy egy ilyen beruházás akár 1-3 év alatt is megtérülhet, nem beszélve lakásunk konfortérzésének emelkedéséről.
ABLAKSZIGETELÉS MENETE
- Határozzuk meg a beépítésre kerülő szigetelőanyag méretét. Ebben segítségünkre lehet egy hézagmérő gyurma, melyet az ablak közé zárva iránymutatást ad a beépítendő szigetelőanyag méretéről.
- Felsőmarógéppel alakítsunk ki egy 3 mm széles , 7-8 mm mély hornyot az ablakprofilban. Ecetsavas ragasztóval történő rögzítés esetén erre nincs szükség
- Záródásnál a szigetelőanyag összepréselődik, így a záráshoz minimális többleterő szükséges.A profil felveszi a rés formáját, így lesz hatékony a tömítés.
Az itt leírt technológia eredményeként lakásunk hőmérséklete 3-4oC-al lehet melegebb, egyedi fűtési rendszereknél akár 20%-os energia megtakarítást érhetünk el. Tisztább, csendesebb lesz lakása. Ne az utcát fűtse!!!